Aracınızda herhangi bir yangın tüpü olmaması araç muayenesinden geçmenize engel değildir. Araç muayenesinde araçta yangın tüpü olmaması halinde hafif kusur olarak görülmektedir. Hafif kusurlu araçlar muayeneden geçse de trafikte güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsanız aracınızın tüm hafif kusurlarını gidermeniz gerekmektedir. Aracınıza alacağınız 150-200 TL değerindeki bir yangın tüpü belki de binlerce TL masraftan sizi kurtaracaktır. Sadece araç muayenesi olarak değil can güvenliğiniz için lütfen aracınızda yangın tüpü bulundurmayı unutmayınız.

Otomobil harici otobüs, kamyon ve diğer büyük araçlarda ise yangın tüpü bulundurma zorunluluğu vardır.

Aracıma hangi yangın tüpünü tercih etmeliyim?

Taşıt sınıfınıza göre yangın tüpü belirlemelisiniz. Eğer 5 kişilik klasik bir otomobiliniz varsa en az 1 kg’lık yangın tüpü bulundurmanız yararınıza olacaktır. Eğer otomobil dışında otobüs, kamyon vb. büyük aracınıza koyacaksanız mutlaka minimum 5-6 kg ağırlığında ve yönetmeliğe uygun türde yangın söndürme tüpü bulundurmanız gerekmektedir. Sadece yangın tüpü değil aynı zamanda ilk yardım seti olarak satılan içerisinde yangın tüpü olan ekipmanlardan almanız hem maddi olarak hem de kaza durumunda size fayda gösterecektir.

Yukarıda resmi görülen trafik setinin fiyatı internette 150-300 TL arasında değişmektedir. Hemen sipariş ederek kaza anında ihtiyacınız olan şeyleri tek bir çanta içerisinde bulundurun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.